Jaki olej do tarasu?

Drewniany taras może być nie tylko piękny, ale również bardzo wytrzymały i funkcjonalny. Jednak aby rzeczywiście tak było, należy pamiętać o regularnej i właściwej konserwacji drewnianego tarasu. W jaki sposób należy to wykonać? Jaki olej do tarasu wybrać, aby zapewniał maksymalną ochronę i żywotność?

Dlaczego taras należy impregnować?

Drewniane tarasy wykonuje się z ekologicznego, naturalnego materiału. Drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych będzie chłonąć wilgoć. Jeśli nie bezpośrednio wynikających z opadów deszczu i śniegu, to absorbując ją powietrza. Po pewnym czasie drewno może się rozwarstwiać i zacznie się rozkładać. Straci swój elegancki i estetyczny wygląd, stanie się również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Czy można temu zapobiegać? Oczywiście że tak. Właściwym sposobem jest olejowanie.

Jaki olej do tarasu wybrać – olejowanie desek

Drewno użyte do zbudowania tarasów można zabezpieczyć lakierami, bejcą lub przez olejowanie. Ta ostatnia metoda jest szczególnie polecana, m.in. z powodu wysokiej przyjazności dla środowiska i dużej wytrzymałości. Jeśli chodzi o wybór oleju do olejowania tarasu, to oczywiście najlepiej sprawdzają się oleje naturalne,takie jak olej Owatrol D1 Pro . Jest to olej do drewna, który bardzo dobrze wnika w strukturę drewna, wypełniając puste przestrzenie i nie dopuszczając do chłonięcia wody. Jest to niezwykle ważne tak latem, jak również zimą. Letnie zaimpregnowanie desek olejem sprawia, że materiał nie będzie pękać pod wpływem promieni słonecznych. Z kolei zimą olej zabezpiecza deski przed tym, aby nie pękały pod wpływem zamarzania znajdujące się w nich wilgoci. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, sprawiając że deski również mogą pękać.

Jak olejować deski?

Drewniany taras przed olejowaniem należy dokładnie oczyścić. Powinien on również być idealnie suchy. Olej nakładać należy warstwami, wykorzystując do tego czysty pędzel lub wałek. Zaleca się naniesienie 2 do 3 warstw oleju, robiąc to po wyschnięciu każdej z poprzednich warstw.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz