Drewniany taras może być nie tylko piękny, ale również bardzo wytrzymały i funkcjonalny. Jednak aby rzeczywiście tak było, należy pamiętać o regularnej i właściwej konserwacji drewnianego tarasu. W jaki sposób należy to wykonać? Jaki olej do tarasu wybrać, aby zapewniał maksymalną ochronę i żywotność?

Dlaczego taras należy impregnować?

Drewniane tarasy wykonuje się z ekologicznego, naturalnego materiału. Drewno wystawione na działanie warunków atmosferycznych będzie chłonąć wilgoć. Jeśli nie bezpośrednio wynikających z opadów deszczu i śniegu, to absorbując ją powietrza. Po pewnym czasie drewno może się rozwarstwiać i zacznie się rozkładać. Straci swój elegancki i estetyczny wygląd, stanie się również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Czy można temu zapobiegać? Oczywiście że tak. Właściwym sposobem jest olejowanie.

Jaki olej do tarasu wybrać – olejowanie desek

Drewno użyte do zbudowania tarasów można zabezpieczyć lakierami, bejcą lub przez olejowanie. Ta ostatnia metoda jest szczególnie polecana, m.in. z powodu wysokiej przyjazności dla środowiska i dużej wytrzymałości. Jeśli chodzi o wybór oleju do olejowania tarasu, to oczywiście najlepiej sprawdzają się oleje naturalne,takie jak olej Owatrol D1 Pro . Jest to olej do drewna, który bardzo dobrze wnika w strukturę drewna, wypełniając puste przestrzenie i nie dopuszczając do chłonięcia wody. Jest to niezwykle ważne tak latem, jak również zimą. Letnie zaimpregnowanie desek olejem sprawia, że materiał nie będzie pękać pod wpływem promieni słonecznych. Z kolei zimą olej zabezpiecza deski przed tym, aby nie pękały pod wpływem zamarzania znajdujące się w nich wilgoci. Zamarznięta woda zwiększa swoją objętość, sprawiając że deski również mogą pękać.

Jak olejować deski?

Drewniany taras przed olejowaniem należy dokładnie oczyścić. Powinien on również być idealnie suchy. Olej nakładać należy warstwami, wykorzystując do tego czysty pędzel lub wałek. Zaleca się naniesienie 2 do 3 warstw oleju, robiąc to po wyschnięciu każdej z poprzednich warstw.

Taras to dla wielu osób ulubione miejsce w ich domu. Od wiosny aż do późnej jesieni mogą na nim przebywać od rana do wieczora, cieszą się widokiem ogrodu, roślin i wdychając świeże powietrze. Czasami pojawia się jednak potrzeba, aby swój taras zabudować. Pozwala to użytkować go również w czasie niepogody. Zabudowany taras skutecznie opiera się działaniu wiatru, deszczu i niskich temperatur, w dalszym ciągu zapewniając miejsce do wypoczynku. Jak zabudować istniejący taras, aby w dalszym ciągu był piękny i jeszcze bardziej funkcjonalny?

Ramowy system zabudowy tarasu

Jeden z najpopularniejszych sposobów na zabudowę tarasu, to system ramowy. Składa się on z pionowych podpór – słupów, które mogą podtrzymywać zadaszenie. Puste przestrzenie pomiędzy słupami mogą być wypełnione przeźroczystymi płytami z tworzywa sztucznego, szybami lub osłonami tarasowymi, wykonanymi np. z plandek samochodowych. Jest to rozwiązanie stosunkowo proste w wykonaniu i bardzo trwałe oraz solidne. System ramowy może zostać wykonany z drewna lub profili aluminiowych. W domach jednorodzinnych zdecydowanie częściej zabudowa tarasu wykonana jest z naturalnego drewna lub elementów kompozytowych, imitujących wygląd drewna. Pozwala to łatwo wkomponować zabudowę w otoczenie domu i jego architekturę.

Zabudowa tarasu bezramowa

Jeżeli inwestorowi zależy na tym, aby zabudować taras, ale nie ograniczać powierzchni elementami ramy – podporami, poprzeczkami i zastrzałami, może wybrać tzw. system bezramowy. Składa się on z prowadnic – górnej i dolnej, pomiędzy którymi przesuwają się sztywne osłony tarasowe – np. w postaci przeszkleń i drzwi. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne wizualnie, ale z uwagi na koszt, najczęściej wybierają je firmy – np. lokale gastronomiczne posiadające własny taras lub ogródek.

Podsumowując, taras domu jednorodzinnego najłatwiej można zabudować systemem ramowym, czyli wykonując drewnianą konstrukcję dachu, wspartego na drewnianych słupach. Pomiędzy nimi można zainstalować zdejmowane lub zwijane osłony materiałowe bądź gotowe przeszklenia lub panele.

Deski kompozytowe to bardzo trwały, atrakcyjny i lubiany materiał do wykonywania tarasów i podestów. Jest odporny na działanie wilgoci, nie wymaga impregnacji, ma dużą odporność na ścieranie i nie sprawia trudności w obróbce. Tak duża liczba zalet i korzystna cena sprawiają, że jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla drewna egzotycznego. Pojawia się jednak pytanie, jak wygodnie, dokładnie i bezpiecznie ciąć deski kompozytowe? Jakie narzędzia są do tego najlepsze?

Narzędzia ręczne
Jeśli do cięcia mamy niewielką ilość desek, można wykorzystać narzędzia ręczne. Piła płatnica to najlepsze z nich, która pozwala szybko przycinać deski na długość lub szerokość. Piła sprawdzi się dobrze przy niewielkiej ilości korekt. Jeśli przycięcia wymaga większa liczba desek kompozytowych oraz zależy nam na dokładności cięcia, odpowiednim wyborem będzie elektryczna pilarka stołowa oraz ukośnica.

Elektronarzędzia do cięcia
Pilarka stołowa pozwala wygodnie i precyzyjnie docinać deski kompozytowe na długość i szerokość. Ukośnica pozwoli nam dodatkowo na bardzo dokładne cięcie deski pod kątem. Wybierając tarcze do cięcia, lepiej zakładać te z większą ilością zębów, dzięki czemu unikniemy nieestetycznego szarpania krawędzi desek kompozytowych.

Oświetlenie tarasu

Kiedy podłoga na twoim tarasie jest już ułożona, możemy przystępować do dalszych etapów jego urządzania. W co powinien być wyposażony każdy taras, aby móc z niego korzystać w komfortowych warunkach?

Dowiedz się jak urządzić taras – wygodnie i modnie

  • Fotele – na tarasie odpoczywamy, a idealną do tego pozycją jest ta siedząca. W tym celu można zdecydować się na komfortowe i rozłożyste fotele z technorattanu. Są lekkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Technorattan to w rzeczywistości tworzywo sztuczne, w sposób bardzo realistyczny imitujące prawdziwy rattan. Aby zapewnić tym meblom naprawdę długi i niezawodny czas użytkowania, na zimę warto je schować w garażu lub zabezpieczyć plandeką.
  • Stolik – kawa, talerzyk z ciastem lub owoce. Każda z tych rzeczy powinna mieć swoje bezpieczne miejsce, na które można je odłożyć. Taras bez stolika jest niepełnowartościowy. Można się o tym przekonać już podczas pierwszego dnia użytkowania takiego tarasu. Jaki stolik wybrać? Przede wszystkim powinien on być masywny, solidny i stabilny. Nie może się przewrócić pod ciężarem umieszczonych na nim przedmiotów, jak również przy nagłych podmuchach wiatru. Zamiast plastikowych, lekkich stolików, lepiej wybrać te na stalowych nogach, z blatem szklanym lub drewnianym.
  • Oświetlenie – na tarasie często spędzamy czas również po zmroku. Dobrze mieć wówczas dodatkowe oświetlenie. Nie musi ono być bardzo mocne. W zupełności powinny wystarczyć zewnętrzne kinkiety instalowane do elewacji budynku. Aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej, można w takich lampach zainstalować energooszczędne diody LED.

Teraz już powinieneś wiedzieć jak urządzić taras, aby mógł ci służyć długo i komfortowo. Jeśli szukasz dodatkowych wskazówek i inspiracji, zaglądaj do nas regularnie.

Taras jak urządzić

O tym jak urządzić taras wiele osób zaczyna myśleć dopiero po ukończeniu budowy domu. Dlaczego? Ponieważ wcześniej są inne, znacznie ważniejsze wydatki. Taras sam w sobie nie jest powierzchnią użytkową, konieczną do wygodnego funkcjonowania w obiekcie. Czy to jednak oznacza, że należy go traktować po macoszemu? Z całą pewnością nie!

Taras i jego przeznaczenie

Jeżeli nie masz pomysłu na to, jak urządzić taras, powinieneś odpowiedzieć na jedno ważne pytanie. A mianowicie jaką funkcję będzie spełniać taras. Czy będzie to miejsce odpoczynku dla ciebie i twojej rodziny, czy może chcesz uczynić z niego reprezentacyjną część swojej nieruchomości, na której będziesz urządzać rozliczne przyjęcia i nie tylko? To ważne, ponieważ odpowiedź na to pytanie będzie determinować wygląd i wybór materiałów, z których taras zostanie wykonany.

Miejsce odpoczynku dla domowników

Taras w domu jednorodzinnym powinien być funkcjonalny, wygodny i trwały. Jego wygląd musi zachęcać was do tego, aby spędzać na nim czas. Z czego wykonana może być podłoga na tarasie? Jest kilka możliwości.

  • Deska kompozytowa – tarasowe deski kompozytowe to prawdziwy hit, który zrewolucjonizował branżę budowlaną. Są wytrzymałe, bardzo eleganckie i niezwykle trwałe. Nie sprawiają żadnych problemów w utrzymaniu i układaniu, nie jest dla nich konieczna konserwacja. Deski kompozytowe mogą dzielnie służyć przez wiele następnych lat, wyglądając tak samo dobrze jak w dniu zakupu.
  • Posadzka z kamienia – kamień od dawna był wykorzystywany jako materiał budowlany i dekoracyjny. Nie tylko wznoszono z niego mury obronne, ale i całe wsie. Jest również właściwym wyborem na ułożenie podłogi na tarasie. Może to być piaskowiec, granit lub marmur bądź wiele innych gatunków kamieni. Wybierając je, pamiętajmy jednak o tym, aby można z nich bezpiecznie korzystać kiedy są mokre. Powinny wtedy zapewniać wystarczającą przyczepność obuwia do podłoża.
  • Ceramika lub gres – przez wiele lat najpopularniejszym materiałem do układania podłóg na tarasie były płytki ceramiczne i gresowe. Dostępne w nieskończonej ilości wzorów i kolorów, łatwe w układaniu i obróbce, służyły przez wiele lat. Dziś mając do wyboru wiele innych materiałów, płytki ceramiczne i gresowe powoli przechodzą do lamusa.

Jesteś na etapie wyboru projektu budowlanego swojego przyszłego domu? Podobają ci się projekty domów z dużymi tarasami? Chcesz na nim wypoczywać i organizować spotkania towarzyskie. Obawiasz się jednak pewnej rzeczy. A mianowicie czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy? To bardzo ważne pytanie. Od odpowiedzi na nie będzie zależeć między innymi wysokość podatków, które będziesz musiał płacić od swojej nieruchomości. Jak to jest w świetle prawa?

Taras niezadaszony, wystający poza obrys budynku

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tarasów. Pierwszy z nich to taras poza obrysem budynku, niezadaszony. Jest to specjalnie wykonane utwardzenie, na które wychodzimy zazwyczaj przez drzwi pokoju dziennego. Taki taras nie jest wliczany do powierzchni zabudowy, zatem jego wielkość nie będzie wpływać na wysokość podatków, które będziemy płacić od swojej nieruchomości.

Taras wpisany w obrys budynku

Jednak można spotkać się z wieloma projektami budynków, w których taras znajduje się wewnątrz obrysu. Uzyskuje się to poprzez wycięcie jednego narożnika. Wówczas zadaszeniem tego tarasu jest kolejna kondygnacja lub konstrukcja dachu. W takim przypadku rzecz jasna taras wlicza się do powierzchni zabudowy. Powierzchnia zabudowy tarasu jest wówczas liczona do tego miejsca, które pokrywa się z przedłużeniem ścian konstrukcyjnych budynku.

Dlaczego chcemy wiedzieć, czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy?

No właśnie, jaki jest główny powód tego, że tak wiele osób zadaje pytanie czy taras jest wliczany do powierzchni zabudowy? Odpowiedź ma swoje fundamenty w sprawach finansowych. Jeżeli taras jest wliczany do powierzchni zabudowy budynku, oznacza to że zapłacimy od jego powierzchni wyższy podatek od nieruchomości. Na szczęście nie mamy zbyt wielu powodów, aby się tego obawiać. Szczególnie jeśli taras wystaje poza obrys budynku i jest niezadaszony. Tak właśnie wygląda zdecydowana większość projektowanych w Polsce tarasów. Ma to swoje logiczne uzasadnienie w kosztach budowy i cennej przestrzeni wewnątrz budynku, którą większość osób chce zaadaptować na cele mieszkaniowe lub użytkowe.

Pergola i żagiel

Twoim ulubionym miejscem odpoczynku w ogrodzie jest taras? Lubisz tam siedzieć i czytać książkę, pić kawę, jeść lub rozmawiać z rodziną i znajomymi? Z tarasu korzystasz od kwietnia do października, ale w wakacje masz problem na nim wysiedzieć? Dokucza ci palące słońce i wysokie temperatury? Niestety to częsty problem wielu osób, z którym jednak można sobie łatwo poradzić. Jak? Przede wszystkim wykonując zadaszenie tarasu.

Jak osłonić taras – prosto i skutecznie

Osłonięty od góry i z boku taras ma wiele zalet. Przede wszystkim otrzymujemy drogocenny cień, jesteśmy również chronienie od mocniejszych podmuchów wiatru. Nie można również pominąć tak ważnej sprawy, jaką jest zapewnienie sobie większej dyskrecji i ochrony przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów. Dwie najchętniej wykorzystywane metody na osłonięcie tarasu to pergole i żagiel.

  • Pergola – konstrukcja z drewnianych słupów i belek, na której można hodować np. winogrona lub inne pnące się rośliny. Pergola może być użytkowana również jako niezależna konstrukcja bez dodatkowych roślin. Wówczas cień zapewniają elementy konstrukcyjne.
  • Żagiel – duża płachta materiału rozwieszona na dedykowanej konstrukcji nośnej lub przymocowana do stalowych naciągów, mocowanych do konstrukcji budynku, drzew lub innych elementów infrastruktury na terenie ogrodu. Żagiel wykonany jest ze specjalnego rodzaju materiału, który nie tylko doskonale ogranicza promienie słoneczne, ale również jest wodoodporny. Może zatem stanowić pewną ochronę przed deszczem, choć producenci zalecają zdejmowanie żagla na okres jesienno-zimowy.

Osłonięcie tarasu przed słońcem ma wiele zalet. Przede wszystkim poprawia komfort korzystania z tego miejsca, jak również chroni naszą skórę przed działaniem niekorzystnego promieniowania UV. Długotrwałe wystawianie się na działanie tego promieniowania, może prowadzić do powstawania groźnych chorób skór. Dodatkowym atutem posiadania osłoniętego tarasu, jest jego ładniejsza estetyka i możliwość ciekawego wkomponowania tego miejsca w otoczenie i krajobraz ogrodu.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem tarasu z desek kompozytowych? Nieuchronnie zbliża się ten czas, kiedy po zimie chcesz wyczyścić taras, przygotowując go do sezonu letniego? Jeśli tak, na pewno szukasz wskazówek i poradników, jak czyścić deski kompozytowe. Robisz to w trosce o ich dobry stan i ładny wygląd. Nie chcesz użyć środków, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, zmatowienia lub utraty koloru. Gratulujemy rozsądku i jednocześnie uspokajamy. Deski kompozytowe są niezwykle trwałym i wytrzymałym materiałem. Nie straszne im najtrudniejsze warunki atmosferyczne, jak również stosowanie klasycznych środków i metod czyszczenia.

Z czego brudzą się tarasowe deski kompozytowe?

Po zimie na tarasie z desek kompozytowych znajdziesz najróżniejsze zanieczyszczenia. Będzie to sadza, kurz, błoto, a także resztki biologiczne, jak pozostałości po liściach. Jak doprowadzić deski kompozytowe do porządku i czystości? Postępując zgodnie z naszą instrukcją, możesz być spokojny o oczekiwany efekt.

Czyszczenie desek kompozytowych krok po kroku

  1. Zamiatanie desek – do usunięcia luźnych zanieczyszczeń oraz kurzu, wykorzystaj miotłę z miękkim włosiem, które nie będzie rysować powierzchni. Zamiataj deski zgodnie z kierunkiem ułożenia.
  • Zmywanie na mokro – deski kompozytowe są odporne na wilgoć. Do ich czyszczenia możesz wykorzystać klasycznego mopa i letnią wodę z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia lub jest to osad po kilku zimach, możesz również sięgnąć po myjkę ciśnieniową. Rozpoczynaj zmywanie desek od najniższej wartości ciśnienia, stopniowo go zwiększając, aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów.
  • Pozostaw deski do wyschnięcia.

Mycie desek kompozytowych najlepiej wykonywać w temperaturze od 10 stopni Celsjusza wzwyż. Kiedy deski będą już czyste i suche, można przystąpić do ich użytkowania, zgodnie z przeznaczeniem. Czyszczenie powinno być przeprowadzane po każdej zimie, a także na koniec sezonu. Szczególnie dotyczy to usunięcia liści i trawy, która mogła znaleźć się w szczelinach między deskami.

Poznałeś już wszystkie zalety desek kompozytowych? Zdecydowałeś że właśnie ona pojawi się na twoim tarasie? Jeśli tak, gratulujemy dobrego wyboru i odpowiadamy na pytanie jak powinna być układana deska kompozytowa. Robiąc to po raz pierwszy, możesz mieć pewne obawy i wątpliwości. Chcemy je rozwiać na samym początku. Układanie deski kompozytowej jest proste i szybkie. Do tej czynności potrzebne ci będą podstawowe narzędzia i umiejętności.

Tarasowa deska kompozytowa – jak układać i jakie narzędzia używać?

Do obróbki desek kompozytowych potrzebujesz piłę ręczną lub pilarkę stołową. Znacznie większą precyzję i wygodę cięcia można uzyskać przy pomocy pilarki stołowej i tarczy z gęsto ustawionymi zębami. Do wykończenia obcinanych krawędzi deski, przyda się pilnik. Przy jego pomocy można wygładzić krawędzie, usuwając wszelkie zadziory. Pozostałe narzędzia, które na pewno się przydadzą to wkrętarka akumulatorowa i wiertarka. Deska kompozytowa mocowana jest do konstrukcji z drewnianych legarów, przy pomocy wkrętów. Tak zwane szybko wkręty nie wymagają nawiercania otworów, można je wkręcać bezpośrednio do deski i konstrukcji nośnej.

Dobrze wypoziomowana deska kompozytowa – jak układać z użyciem poziomicy?

Sekretem dobrego tarasu jest jego właściwe wypoziomowanie. Aby umożliwić swobodny odpływ wód deszczowych, taras powinien być ułożony z lekkim spadkiem w stronę ogrodu. Do tego celu należy wykorzystać poziomicę. Dzięki niej, uda się zachować jednakowy spadek na całej powierzchni tarasu. Wystarczy w tym celu tylko podeprzeć deski lub legary przy ścianie budynku.

Wytrzymała deska kompozytowa – jak układać przy zmiennej pogodzie?

Deska kompozytowa jest wykonana z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Można ją układać w zakresie temperatur od +5 do +40 stopni. Nie zaleca się układania deski przy temperaturach minusowych i bliskich 0, z uwagi na utratę elastyczności materiały i trudniejszą obróbkę. Po ułożeniu, deska kompozytowa nie wymaga dalszej konserwacji ani impregnacji – od razu nadaje się do użytku.

Jak urządzić taras z desek ?

Budujesz dom, który będzie mieć taras? Już teraz zastanów się nad tym, jak najlepiej go urządzić. Na co zwrócić uwagę, jakie materiały wybrać i w co go wyposażyć? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi nasz poradnik. Skorzystaj z niego, aby poznać najlepszej jakości materiały i rozwiązania ułatwiające życie.

Jak urządzić taras, aby był wygodny i bezpieczny?

Co ma wpływ na wybór materiałów, z których taras zostanie zbudowany i wykończony? Przede wszystkim jego wielkość i konstrukcja. Tarasy mogą być posadowione na gruncie i zbudowane z płyty żelbetowej. Na działkach ze spadkiem, taras może mieć postać stalowej lub drewnianej konstrukcji, wyposażonej w słupy i legary. W tym pierwszym przypadku, taras można urządzić z pomocą płytek ceramicznych lub gresowych, a także desek tarasowych. Mając taras na konstrukcji z słupów, w grę wchodzą jedynie deski tarasowe, które są lżejsze i łatwiejsze w montażu.

Jeżeli nie wiesz jak urządzić taras, zastanów się nad jego eksploatacją

W każdym domu taras może pełnić nieco inne role. Dla niektórych może być miejscem do sporadycznego wypoczynku w weekend, znowu dla innych może być miejscem codziennej pracy i wspólnego spożywania posiłków. To, w jaki sposób będziesz go użytkował, będzie określać rozwiązania, jakie zostaną na nim wykorzystane. Często eksploatowany taras warto wyposażyć w liczne udogodnienia, takie jak rozwijana markiza czy wygodne i trwałe meble tarasowe. Jak urządzić taras użytkowany rzadziej? Przede wszystkim wybierając meble i wyposażenie, mniej wymagające w utrzymaniu oraz łatwiejsze w pielęgnacji.

Dowiedz się jak urządzić mały taras, aby optycznie go powiększyć

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na taras o dużej powierzchni. W takim przypadku trzeba zastosować pewne rozwiązania, które iluzorycznie zwiększą przestrzeń na nim. Jednym ze sposobów jest instalacja dużych przeszkleń, oddzielających taras od wnętrza domu. Warto również zadbać o to, aby zbudować szerokie stopnie, które prowadzą z tarasu na ogród. Wykańczając je, należy zastosować te same materiały, które zostały użyte na podłodze tarasu.