Czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy ?

Jesteś na etapie wyboru projektu budowlanego swojego przyszłego domu? Podobają ci się projekty domów z dużymi tarasami? Chcesz na nim wypoczywać i organizować spotkania towarzyskie. Obawiasz się jednak pewnej rzeczy. A mianowicie czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy? To bardzo ważne pytanie. Od odpowiedzi na nie będzie zależeć między innymi wysokość podatków, które będziesz musiał płacić od swojej nieruchomości. Jak to jest w świetle prawa?

Taras niezadaszony, wystający poza obrys budynku

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tarasów. Pierwszy z nich to taras poza obrysem budynku, niezadaszony. Jest to specjalnie wykonane utwardzenie, na które wychodzimy zazwyczaj przez drzwi pokoju dziennego. Taki taras nie jest wliczany do powierzchni zabudowy, zatem jego wielkość nie będzie wpływać na wysokość podatków, które będziemy płacić od swojej nieruchomości.

Taras wpisany w obrys budynku

Jednak można spotkać się z wieloma projektami budynków, w których taras znajduje się wewnątrz obrysu. Uzyskuje się to poprzez wycięcie jednego narożnika. Wówczas zadaszeniem tego tarasu jest kolejna kondygnacja lub konstrukcja dachu. W takim przypadku rzecz jasna taras wlicza się do powierzchni zabudowy. Powierzchnia zabudowy tarasu jest wówczas liczona do tego miejsca, które pokrywa się z przedłużeniem ścian konstrukcyjnych budynku.

Dlaczego chcemy wiedzieć, czy taras wlicza się do powierzchni zabudowy?

No właśnie, jaki jest główny powód tego, że tak wiele osób zadaje pytanie czy taras jest wliczany do powierzchni zabudowy? Odpowiedź ma swoje fundamenty w sprawach finansowych. Jeżeli taras jest wliczany do powierzchni zabudowy budynku, oznacza to że zapłacimy od jego powierzchni wyższy podatek od nieruchomości. Na szczęście nie mamy zbyt wielu powodów, aby się tego obawiać. Szczególnie jeśli taras wystaje poza obrys budynku i jest niezadaszony. Tak właśnie wygląda zdecydowana większość projektowanych w Polsce tarasów. Ma to swoje logiczne uzasadnienie w kosztach budowy i cennej przestrzeni wewnątrz budynku, którą większość osób chce zaadaptować na cele mieszkaniowe lub użytkowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz